Twój koszyk

Zamknij

Materiały w Twojej sypialni

Przeskocz od razu do:
 1. Bawełna
 2. Bawełna egipska
 3. Satyna
 4. Perkal
 5. Diagonal
 6. Flanela
 7. Jersey


Bawełna


Królowa
Bawełna jest najpopularniejszym materiałem z którego uszyte są nasze pościele, prześcieradła, poszewki i inne domowe akcesoria. Jest trwała, oddychająca, gładka w dotyku, łatwa w czyszczeniu i ma przyzwoitą cenę.

W największym skrócie - jest to włókno, które otacza nasiona rośliny zwanej Gossypium. Jego charakterystyczna budowa nadaje mu naturalną wytrzymałość i zdolność absorpcji, czyli wnikania w nią innych substancji. Skład chemiczny to głównie celuloza oraz śladowe ilości białek i wosku.

Od jak dawna znamy bawełnę?
Lekkie tkaniny wytwarzano od dawien dawna na obszarach o klimacie tropikalnym. Nie ma całkowitej zgodności co do tego, ile lat ma bawełna, ale prawdopodobnie Egipcjanie znali ten gatunek już ok. 12 tys. lat p.n.e. Śladowe ilości włókien oraz kawałki materiału znaleziono także w meksykańskich jaskiniach. Ich wiek został określony na ok. 7 tys. lat p.n.e. 

Statystyki dotyczące produkcji bawełny
W ostatnich latach, według statystyk, w produkcji bałwany przodują Indie z produkcją sięgającą prawie 6 milionów ton rocznie. Tuż za nimi są Chiny, które rocznie wytwarzają ilość zbliżoną do 5 milionów ton. Na trzecim miejscu plasują się Stany Zjednoczone, produkujące sporo ponad połowę, a dokładnie 63,58% tego, co przodujące Indie. 

Tkaniny bawełniane

Z bawełny możemy uzyskać wiele rodzajów tkanin, które powstają z odpowiednich układów dwóch nitek (osnowy i wątku) przeplatających się za sobą według ustalonego porządku. Istnieje wiele rodzajów tkanin bawełnianych, w zależności od stosowanego splotu i grubości nitek (czyli tzw. przędzy), może to być: batyst, chino, drelich, denim, diagonal, flanela, gaza, kora, koronka, kreton, organdyna, perkal, popelina, ryps, satyna, sztruks, welur, diagonal, oraz żakard. 


Bela bawełny 
Z jednej beli bawełny, która waży trochę ponad 200 kilogramów, można wyprodukować:
 • 215 par jeansów;
 • 409 koszuli sportowych;
 • 690 ręczników;
 • 765 koszuli galowych;
 • 1 256 podkoszulek;
 • 2 104 tzw. bokserek;
 • 2 419 sztuk męskiej bielizny;
 • 6 436 majtek damskich;
 • 4 321 par skarpet;
 • 3 085 pieluch;
 • 21 960 chusteczek jednorazowych;
 • 313 600 studolarowych banknotów;
 • 249 prześcieradeł;
 • 1 256 poszewek na poduszki.

Pościel bawełniana 
Oczywiście do produkcji pościeli wykorzystuje się tylko kilka z powyższych tkanin. I tak najczęściej śpimy w pościeli z satyny, flaneli, diagonalu, perkalu lub - jeśli mamy wystarczająco dużo szczęścia - w objęciach ekskluzywnej, bawełny egipskiej. Każda z wymienionych pościeli ma swoją charakterystykę, oferuje nam różne właściwości, ale i wymaga konkretnej opieki. Bawełna egipska


Najlepsza bawełna na świecie
W tym miejscu czas na dłuższą pauzę, po której na sypialnianej scenie pojawia się pościel z bawełny egipskiej.

Od wieków uważana była ona za najlepszą na świecie. Nie bez podstaw. Główna różnica pomiędzy bawełną zwykłą a egipską wynika po pierwsze z faktu, iż jest to inny rodzaj rośliny. Ma tu swój udział specyficzny klimat panujący w Afryce północnej.

Po drugie, bawełna egipska jest zbierana ręcznie, zatem kładzie się o wiele mniejszy nacisk na włókna, pozostawiając je proste, o naturalnej, nienaruszonej strukturze. Ma to kluczowe znaczenie przy produkcji: włókna te można rozciągnąć, tworząc długą, cienką przędzę, a w rezultacie mocniejszy i gładszy materiał.

Komfort snu
Pościel z egipskiej bawełny to zupełnie inny świat. Ponieważ tkana jest ona z cieńszych nici, można ich wpleść większą ilość na cm2, uzyskując gładsze i bardziej spójne wykończenie. Gęstość splotu materiału zaczyna się zatem średnio od 400 TC wzwyż.

Odbija się to niestety na cenie - komplet pościeli wykonanej z bawełny egipskiej jest zdecydowanie droższy od tej uszytej z bawełny zwykłej. Jednak raz w życiu warto zainwestować trochę więcej i na własnej skórze poczuć niezaprzeczalną i ogromną różnicę.

Remedium
Nie bez powodu bawełna egipska polecana jest dla tych, którzy mają problemy ze snem. Naturalnie mogą to być problemy o wielowymiarowej i bardziej złożonej strukturze, a sama pościel nie jest magicznym lekarstwem. Jednak bawełna egipska dzięki swoim wyjątkowym włóknom, wspaniale oddycha i odprowadza zbędną wilgoć, zapewniając tym samym większy komfort snu.

Magia kolorów
Egipska bawełna posiada jeszcze jedną zaletę, o której rzadko się wspomina. Materiał ten, a raczej jego włókna, wspaniale absorbują barwnik podczas farbowania. Dzięki temu można uzyskać niespotykane odcienie barw, o głębokiej i trwałej kompozycji, które nawet po dłuższym użytkowaniu nie tracą pięknego blasku.Satyna


Tajemnica #1
Na samym początku zdradzimy wam małą, jednak istotną tajemnicę: Satyna NIE JEST MATERIAŁEM! Jest to technika tkacka, polegająca na przeplataniu czterech nici wątku nad jedną nicią osnowy. Dzięki temu uzyskuje się charakterystyczny dla Satyny połysk. Ponadto przędza może być tkana bardzo blisko siebie, co powoduje, że tkanina jest cudownie gładka i sprężysta.

Satynowa legenda
Według legendy, satynowa pościel zapewnia lśniące, jedwabiste włosy, mniej zmarszczek i czystą skórą. Wow! Co za bujda myślisz sobie… Ale to prawda!
Dzięki miękkiemu i gładkiemu wiązaniu, tak naprawdę ślizgasz się w nocy w pościeli, nie gniotąc swojej skóry (jeszcze nie widzieliśmy osoby, która po nocy spędzonej w satynowej pościeli, miała by na drugi dzień charakterystyczne odciski od poduszki na buzi). Także Twoje włosy rozpuszczonej na tak gładkiej powierzchni, nigdy nie będą rano splątane.

Z czego przędzie się Satynę?
Skoro Satyna jest techniką przędzenia a nie materiałem, tak naprawdę wszystko może być satynowe. Może to oznaczać, że “satynowe” tekstylia mogą być wykonane zarówno z poliestru, jak i wysokiej jakości bawełny. Jeśli więc zobaczysz na etykiecie, że np. pościel wykonana jest ze 100% Satyny, sprawdzić, czy tak naprawdę jest to poliester czy bawełna.

Jaka jest różnica między Satyną-poliestrową a Satyną-bawełnianą?
Coraz częściej nazwa 100% Satyna odnosi się do Satyny-poliestrowej, szeroko stosowanej przy produkcji satynowych piżam, bielizny lub kanapowych poszewek na poduszki. Lecz 100% Satyna może także odnosić się do Satyny-bawełnianej - tej z której wykonuje się komplety pościeli dostępne w Chrapnij.pl. Otóż najistotniejsza różnicą pomiędzy obiema przędzami jest to, że Satyna-poliestrowa jest bardzo błyszczącą tkaniną syntetyczną, zaś Satyna-bawełniana to materiał naturalny, o wiele subtelniejszym połysku. Ponadto, Satyna-bawełniana pochłaniania wilgoć i przepuszcza powietrze, dlatego dobrze się sprawdza w czasie gorących, letnich nocy. Tańsza, syntetyczna Satyna-poliestrowa, jedyne co daje od siebie, to zagrożenie pożarowe.

Uwaga na podróbki?
Niestety znajdują się na naszym rynku “satynowe produkty”, które w rzeczywistości wykonane są z merceryzowanej bawełny (lub tzw. “bawełny perłowej”). Taka bawełna została potraktowana silnymi roztworami chemicznymi, aby uczynić ją gładszą, silniejszą i lśniącą. Merceryzowana bawełna, dzięki swojemu sztucznemu połyskowi, jest zatem bezpodstawnie sprzedawana jako Satyna-bawełniana. Więc jeśli zobaczysz taką pościel za mniej niż 50 zł - uciekaj! W czymś takim prędzej się otrujesz niż wyśpisz.

Satyna vs. Jedwab
Jak już sobie wyjaśniliśmy, Satyna jest techniką tkania, zaś Jedwab powstaje z naturalnie uzyskiwanej przędzy (na pewno znane są Tobie małe robaczki, zwane Jedwabnikami). Co łączy oba produkty? To ich finalnie błyszczący wygląd i pozytywny wpływ na skórę i włosy. Zabawne jest jednak to, że satynowa pościel może być również wykonana z przędzy jedwabiu! Za to na etykiecie i tak będzie widniała nazwa 100% Jedwab. Plus oczywiście cena będzie o wiele wyższa, niż za Satynę-bawełnianą lub poliestrową.Perkal


Tajemnica #2
Mamy dla was kolejną tajemnicę. Otóż Perkal również NIE JEST MATERIAŁEM tylko techniką tkacką! Polega ona na bardzo gęstym, pionowo-poziomym splataniu ze sobą włókien - min. 200 splotów na około 2,5 cm2. Zatem Perkalem może być zarówno bawełna, jak i poliester. W rezultacie perkalowy materiał jest niesamowicie gładki i elegancki. Zasadniczo przyjmuje się, że dobry Perkal powinien mieć gęstość splotu zaczynającą się od 180 TC. Jednak wiadomo - im większy TC, tym lepsza jakość materiału. 

Perkalowa moda
Oksfordzki słownik podaje że słowo percale pochodzi z XVII - wiecznej Francji. Istnieje jednak duże podejrzenie, że nazwa ta wywodzi się z perskiego pargālah, znaczącego luźny kawałek materiału. W XVII i XVIII wieku perkalowe materiały chętnie były importowane z Indii, jednak specyficzna metoda produkcji, szybko zwróciła uwagę francuskich producentów tkanin. Zdali oni sobie sprawę z zalet wzoru splotu i zaczęli wytwarzać własne tkaniny, wykorzystując do tego różne włókna. W latach 40-tych XX wieku królowały wzorzyste i kolorowe suknie, w 60-tych perkalowe koszule i spódnico-spodnie w kratę.

Nieprawdopodobna gładkość
Ponieważ perkalowy materiał jest delikatny, gładki i bardzo ścisły, jest tkaniną wprost idealnie nadającą się na pościel. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością i łatwością czyszczenia. Nawet po wielu praniach perkalowe pościele zachowują swoją niecodzienną miękkość.

Bawełna jest szczególnie preferowanym włóknem dla perkalowych arkuszy, głównie ze względu na sposób w jaki oddycha. Ponadto bawełniane arkusze perkalu są chłodne i “chrupiące” na skórze, co jest szczególnie przyjemnym doznaniem podczas gorących nocy.

Perkalowe tkaniny łatwo także zabarwić lub umieścić na niej nadruki. Jasne kolory wtedy mogą wydawać się delikatniejsze, natomiast niektóre ciemne barwniki mogą zwiększyć sztywność materiału.

Preferencje osobiste
Przy wyborze perkalowej pościeli warto kierować się nie tylko modnym wzorem lub kolorem. Należy upewnić się czy tkanina jest wykonana w całości z naturalnej bawełny, czy też posiada niewielką domieszkę materiałów syntetycznych. Ma to w sobie pewną logikę: otóż jeśli gęstość splotu perkalowej pościeli z bawełnianej przędzy sięga 400 TC, może to powodować nadmierne gniecenie się materiału. Dlatego producenci często dodają niewielkie ilości włókna redukującego zjawisko gniecenia: np. poliestru lub jedwabiu.Diagonal


Skośna tkanina
Diagonal to, najprościej rzecz ujmując, tkanina o skośnym splocie. Włókna ułożone są równolegle od lewej do prawej, odwrotnie lub w obu kierunkach na zmianę, tworząc wzór zbliżony do ułożenia parkietu. Innymi słowy - wątek i osnowa są obrócone i przeplatane, tworząc skośne rzędy na tkaninie. Tego typu ułożenie włókien nadaje materiałowi wyjątkowe właściwości.

Odporność i wytrzymałość
Po pierwsze splot diagonalny gwarantuje uzyskanie materiału wytrzymałego, odpornego na zabrudzenia, wszelkiego rodzaju plamy oraz wygniecenia. Materiał o ukośnym splocie charakteryzuje się również pięknym wyglądem. W zależności od tego, jakiej grubości przędzy użyto do produkcji tkaniny, ukośne paski (zwane też żebrami), mogą być bardziej lub mniej widoczne, nadając całości oryginalny wygląd.

Kolorowe sny
Po drugie, materiały wykonane z diagonalu pozwalają na ciekawe rozwiązania graficzne. Przede wszystkim dzięki charakterystycznemu układowi nici, łatwej uzyskać można popularny ostatnimi czasy efekt tzw. “stone-wash”, czyli spranego materiału vintage. Nie bez przyczyny tą techniką interesują się najwięksi projektanci mody oraz wnętrz. To dzięki nim diagonalowa pościel kojarzy się dziś z ekskluzywnością, minimalizmem, dobrym gustem i klasą.

Aksamitny dotyk
Pościele z diagonalu marki Heckett & Lane dostępne w Chrapnij.pl, mają na opakowaniu nazwę “Velvet Touch” - aksamitny dotyk. Naszym zdaniem nazwa ta jest strzałem w 10, gdyż idealnie oddaje uczucie towarzyszące skórze w kontakcie z pościelą uszytą z tego materiału.

Alternatywnie można również użyć angielskiej terminologii “Peach Skin” (skórka brzoskwini), głównie ze względu na delikatny meszek odczuwalny zarówno na owocu, jak i na pościeli. Jednak o wiele bardziej dyplomatycznie jest komuś zasugerować, aby wyobraził sobie dotyk aksamitu niż pieszczenie brzoskwinki.

Z uporem maniaka
Pościele wykonane z diagonalu należą do naszego ulubionego gatunku. Z uporem maniaka zawsze namawiamy naszych przyjaciół do ich wypróbowania, a gdy się opierają, i tak dostają później od nas komplet na urodziny. Potem tylko same “ochy” i “achy” słyszymy w telefonie. Niesamowicie przyjemne w dotyku, z przepięknymi nadrukami, idealnie sprawdzają się przez okrągły rok: zimą tradycyjnie powleczone na kołdrę, a latem jako przyjemna narzuta na rozpalone ciało.Flanela


Alaska pod pierzyną
Gdy nastaje okres jesienno-zimowy i niska temperatura zaczyna coraz bardziej doskwierać w naszych sypialniach, wejście do zimnego łóżka może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie cierpią wtedy największe zmarźlaki, gdyż oczekiwanie aż łóżko nagrzeje się od temperatury naszego ciała może na dobre wybić każdego ze snu.

Flanelowa koszula
Na ratunek przychodzą jak zawsze niedocenieni producenci, którzy wpadli na pomysł, że ciepłą, flanelową koszulę w kratę, można przecież przerobić na wygodną pościel do spania (niekoniecznie w kratę).

Flanela jest tkaniną bawełnianą, jednak ma inną technikę tkania niż zwykła bawełna. Wykonywana jest z luźno przędzonego włókna, plecionego w naturalny, pionowo-poziomy lub skośny splot (patrz: Diagonal). Jakość gotowego materiału zależy jak zawsze od jego Gęstości Splotu (TC): im więcej wetkanej przędzy, tym jest on delikatniejszy i gładszy w dotyku.

“Wyczesany” materiał
Jednak to co czyni Flanelę jedyną w swoim rodzaju, to delikatne zszorstkowanie (lub wyczesanie) włókien materiału, które tworzą cudowną, puchową warstwę na jego powierzchni. Warstwa ta nadaje materiałowi miękkość i możliwość trzymania ciepła. Materiał może być zszorstkowany zarówno na jednej, jak i dwóch stronach.

Ponadto sposób przędzenia Flaneli w połączeniu z jej “wyczesanymi” włóknami powoduje, że jest to material trwały. Zatem nawet po kilku sezonach i wielu praniach, nadal można cieszyć się jego miękkością oraz właściwościami termicznymi.

Lepiej zostać w łóżku!

Wchodzenie do zimnego łóżka nigdy nie jest zabawne, ale pościel ze 100% Flaneli szybko dostosuje się do temperatury ciała i spowoduje, że uczucie dyskomfortu będzie krótkotrwałe. Ponadto przez resztę nocy ciepło utrzyma się pod okryciem, zapewniając “bezdrgawkowy” sen. Gorzej z porankami - komu się będzie chciało z takiego łóżka wychodzić?Jersey


Tajemnica #3
Podobnie jak w przypadku Satyny czy Perkalu, Jersey również nie jest materiałem, lecz metodą tkacką.

Innymi słowy, Jersey to zbiorowa nazwa tkanin, przy produkcji których zastosowano splot włókien, umożliwiający rozciągliwość gotowego arkusza. Dzięki tej cesze, materiały Jersey znalazły swoje szerokie zastosowanie zarówno w modzie (np. t-shirty), jak i w sypialni.

Rycerze i niewiasty
Jersey znany był już w średniowieczu a nazwę swoją zawdzięcza miejscu, w
którym został po raz pierwszy zastosowany - normandzkiej wyspie na kanale La Manche. Szybko stał się ważnym produktem eksportowym a produkowanym tam wyrobom dziewiarskim, przyniósł renomę i sławę.

Pierwotnie materiały Jersey wykonywane były z cienkich włókien wełny. Obecnie z powodzeniem stosuje się włókna bawełniane oraz syntetyczne (np. dla alergików).

Król, królowa
Można śmiało stwierdzić, że od lat prześcieradła z Jersey niepodzielnie królują w polskich sypialniach. Dzięki swojej elastyczności, bezproblemowo dopasowują się do różnych materacy, a w czasie snu pozostają w miejscu, nie przesuwając się razem z naszym ciałem podczas wiercenia.

NON-IRON!
Jednak dla wielu największą zaletą używania prześcieradeł Jersey jest to, że nie trzeba ich prasować. Ich sprężystość i elastyczność powoduje, że 90% zagnieceń znika zaraz po nałożeniu na materac!