Twój koszyk

Zamknij

Co oznaczają Gramatura oraz Gęstość Splotu Materiału (TC)?


Gęstość Splotu Materiału (TC)

Thread Count (TC), czyli w wolnym tłumaczeniu Gęstość Splotu Materiału, oznacza ilość przeplecionych ze sobą pionowo i poziomo nici, na cal kwadratowy (ok. 6,5 cm2).

Ogólnie rzecz biorąc, im większa gęstość splotu, tym lepszy, miększy materiał, prawda? Niekoniecznie. Zakłada się, że wszystko pomiędzy 160-400TC jest oznaką dobrej jakości materiału. Trzeba natomiast bardzo uważać na dwa aspekty: cenę, oraz producentów chwalących się astronomiczną gęstością splotu, np. 1000TC.

Po pierwsze, jeśli ktoś będzie oferować Tobie komplet pościeli 200TC za mniej niż 50zł, podziękuj tej osobie serdecznie i w przyszłości omijaj szerokim łukiem. Prawdopodobnie będą chcieli Ci wcisnąć sztuczna bawełnę, do produkcji której wykorzystano cysternę chemikaliów. Uwierz nam - nie da się w tym wyspać.

Niska gęstość splotu

Wysoka gęstość splotuPo drugie, bardzo wysoka gęstość splotu może po prostu być zwykłym trikiem marketingowym, za którym stoją np. skręcone ze sobą nici użyte do przędzenia. Ani to nie wygładza materiału, ani nie polepsza jego trwałości.

W dzisiejszych czasach produkcja tekstyliów uległa znacznej poprawie i używa się bardziej zautomatyzowanych systemów, które pozytywnie odbijają się na jakości wykończenia. Dlatego często prześcieradła o 200TC mogą mieć wspaniałe wykończenie i jakością wcale nie ustępują tym o większej gęstości splotu.


Gramatura

Podobnie jak Gęstość Splotu Materiału (TC), gramatura symbolizuje gęstość materiału, jednak w przełożeniu na jego wagę. Innymi słowy, gramatura jest metrycznym pomiarem wagi materiału na 1m².

Przykładowo:
  • 30-150 gr./m² - tkaniny lekkie - len, gazy opatrunkowe lub koronki;
  • 130-350 gr./m² - tkaniny średnie - satyna, jedwab lub oxford;
  • 350+ gr./m² - tkaniny ciężkie - jeansy lub tkaniny obiciowe;
  •